<   Zpět na úvodní stranu

Aktuality

Aktualizované stanovisko expertů a expertek Sítě k ochraně demokracie: Navýšení poplatků pro ČT a ČRo směřuje k udržitelnému financování, ale nejasnosti novelu oslabují

02. 09. 2024

Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení návrh novely představující mimo jiné návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. Experti a expertky mediální skupiny Sítě k ochraně demokracie přinášejí aktualizované stanovisko. Reagují v něm na změny, ke kterým v novele doposud došlo. Vítají odstranění některých rizikových pasáží a upozorňují na části, které oslabují záměr posílit udržitelné financování a nezávislost médií veřejné služby. Nadále apelují na potřebu odstranit zastropování pro růst poplatků na 6 % kumulované inflace, které podlamuje princip udržitelného financování. Varují, že institut memoranda o naplňování veřejné služby může narušovat princip nezávislosti médií veřejné služby na politické moci. Experti dále upozorňují, že vláda možná nestihne legislativně ukotvit nezávislou kontrolu hospodaření ze strany NKÚ.

celý článek

Neberme právní stát jako samozřejmost: V otevřeném dopise premiérovi apelujeme na důkladnou diskusi o doporučeních letošní Zprávy o právním státu EK

07. 08. 2024

Právní stát, dělba moci, politická pluralita, nezávislá justice, svoboda a nezávislost médií a občanské společnosti, férové volby, omezování korupce, ochrana menšin a jejich práv – to jsou základní principy, na kterých je založena naše svobodná a demokratická společnost i spolupráce evropských států. Nevládní organizace Glopolis, Rekonstrukce státu, síť NeoN a iniciativa Síť k ochraně demokracie vítají zveřejnění Zprávy o právním státu 2024, která analyzuje naplňování principů právního státu v praxi. V otevřeném dopise premiérovi zároveň apelují na to, aby vláda využila této příležitosti k důkladné diskuzi o tom, jak se Česku v klíčových oblastech daří a co je potřeba zlepšit.

Experti a expertky Sítě k ochraně demokracie: Navýšení poplatků pro ČT a ČRo je pojistkou jejich nezávislosti a udržení kvality, ale samo o sobě nestačí

04. 06. 2024

Ministerstvo kultury představilo svůj návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. Po kritice loňského pokusu od odborníků a zástupců sektoru udělalo zásadní změny, z nichž nejvýznamnější je automatické zvyšování koncesionářských poplatků zohledňující inflaci. Takové financování médií veřejné služby je krokem k větší udržitelnosti a nezávislosti a mimo jiné by naplnilo kritéria evropského Media Freedom Actu.

Zpráva o stavu politických a občanských práv

20. 05. 2024

V informování o využívání moderních technologií ve své práci je dlouhodobě netransparentní Policie ČR – zbytečně tají důležité informace a technologie využívá bez dostatečného právního základu. V oblasti digitalizace stát přehlíží potřeby digitálně vyloučených občanů, což může vést ke zvyšování sociálního napětí s řadou politických důsledků. V případě řady veřejných institucí i nadále převládá restriktivní přístup k poskytování informací. Úřady se raději soudí i tehdy, když je zřejmé, že soud prohrají.

Zpráva o podmínkách pro občanskou společnost

17. 05. 2024

České nevládní neziskové organizace (NNO) prokázaly schopnost pružně reagovat na nečekané potřeby a problémy (např. integraci lidí z Ukrajiny, řešení dostupného bydlení apod.) a řešit je často díky aktivizaci dobrovolníků a mobilizací vlastních zdrojů. V některých případech se veřejné správě daří takto získanou expertízu využít a navázat na ni. Bylo by vhodné a efektivní prohloubit takové ad hoc participativní procesy, vyhodnocovat jejich silné stránky a příležitosti a pracovat na jejich využití ve zlepšování celého systému. Velkým deficitem zůstává také participace občanů na veřejném rozhodování a tvorbě politik; na národní úrovni chybí jednotná vize a mechanismy.

Zpráva o stavu sociálních práv

23. 04. 2024

V roce 2023 došlo v oblasti sociálních práv k řadě legislativních změn a přípravě důležitých změn, které zatím nevstoupily v platnost. Významným krokem byl posun v zákoně o podpoře v bydlení, který se zaměřuje na řešení bytové nouze ohrožených domácností i její prevenci. Návrh byl tvořen ve spolupráci s obcemi, poskytovateli sociálních služeb a experty a opírá se o kvalitní analýzu dopadů. Mezi další významné novely patřila například novelizace zákona o sociálních službách či zákona o pobytu cizinců. Stát však při přípravě legislativních změn stále nedostatečně komunikuje s experty a aktéry z terénu, což ohrožuje kvalitu výsledných právních předpisů.

Zpráva o stavu veřejné správy

20. 04. 2024

Nejvýznamnější událostí v uplynulém roce bylo předložení návrhu zákona o lobbování, který je po připomínkovém řízení projednáván na vládě, stejně jako ustanovení centrálního místa pro digitalizaci státní správy: Digitální informační agentury. K pokračování rychlé digitalizace a odbourání problému rezortismu však bude důležitá silná politická podpora. Experti se shodují, že nadále přetrvává politický vliv na zatím jen formálně apolitickou správu státu. To je zcela v rozporu s původním posláním služebního zákona a jeho podobou ve vyspělých zemích, což je zpětně spjaté se špatnou hierarchií a postavením státní správy. Jde o začarovaný kruh a bude důležité, aby byla přijata novela služebního zákona, která ustanoví silné centrální řízení státní správy pod Úřadem vlády.

Díky, že podporujete spolupráci expertů a občanské společnosti na ochraně demokracie.