Česká demokracie v druhé polovině roku 2022 ustála mnohé výzvy včetně důsledků pokračující války na Ukrajině a energetické krize. Jsme však svědky tvrdých sociálních dopadů inflace a energetické chudoby, mobilizace antisystémové scény, bezprecedentní nespokojenosti s demokracií a alarmujícím nárůstem nedůvěry ve společnosti. Expertky a experti Sítě proto přichází se sadou doporučení, jak se s aktuálními problémy vypořádat.
celý článekDůležitým tématem monitorovacího období byl návrh novely zákona o státním zastupitelstvím, který přinesl značné zklamání. Kromě původní snahy zachovat současný a dlouhodobě kritizovaný model jmenování a odvolávání nejvyššího státního zástupce návrh obsahuje několik dalších problematických bodů rozebraných níže. Celkově návrh kulhá z hlediska pojistek proti politickému ovlivňování soustavy státního zastupitelství v konkrétních věcech, které jsou v demokratickém právním státě - na rozdíl od nastavování obecné trestní politiky státu - nepřijatelné.
I v druhé polovině roku 2022 na významnou část domácností negativně dopadla bezprecedentní inflace a vysoké ceny energií a bydlení. Stát na to reagoval snahou o valorizaci některých dávek a podporu jejich čerpání, dávky nicméně stále pomáhají jen zlomku lidí ve špatné ekonomické situaci. Obrovské přetížení – a v některých případech až kolaps – Úřadů práce poukázal na to, že složitý a restriktivně nastavený dávkový systém nefunguje jako spolehlivý nástroj ochrany. V některých případech ani není vhodným nástrojem řešení (např. pro skutečné řešení vysokých cen bydlení nebo situace lidí v exekuci).
Hodnotit kvalitu demokracie lze mnoha různými způsoby. Zpráva o stavu české demokracie dlouhodobě vyhodnocuje zdraví a stabilitu českých demokratických institucí. Experti a expertky napříč tématy pojmenovávají silné stránky naší demokracie a upozorňují, kde nám teče do bot. Jak se ale na celou věc dívá a demokracii zažívá „démos“ – tedy lid, který je podle Ústavy zdrojem státní moci?
S lítostí jsme přijali zprávu, že nás opustil Josef Jařab, významná osobnost v oblasti ochrany demokracie, bývalý rektor Univerzity Palackého, český literární historik, překladatel, bývalý senátor a také garant Sítě k ochraně demokracie.
Naše Ústava v průběhu monitorovacího období oslavila 30. narozeniny. S ohledem na volbu nového prezidenta republiky a očekávanou obměnu Ústavního soudu je proto nasnadě uvažovat o ústavních změnách směřujících k posílení stability ústavního systému. Tyto návrhy se pravidelně objevují, zvláště kolem kulatých výročí, přičemž nyní se zdá být vhodná příležitost k tomu se jimi vážně zabývat.
Experti a expertky Sítě k ochraně demokracie přináší stanovisko v reakci na kroky ministra Blažka, které zasahují do činnosti orgánů činných v trestním řízení. Aktuálně jde zejména o žádosti o informace z kauzy, která se dotýká blízkého okolí ministra. Ministr Blažek však jedná způsobem, který může ohrožovat nezávislou justici dlouhodobě.