<   Zpět na úvodní stranu

Aktuality

Experti Sítě k ochraně demokracie doporučují vyhlásit nový nouzový stav a důkladně ho odůvodnit

25. 02. 2021

Minulý týden experti Sítě k ochraně demokracie upozornili na protiústavnost postupu vyhlášení nouzového stavu na žádost hejtmanů, jeden z členů Sítě kvůli tomu inicioval i červenou výzvu. Vláda v tuto chvíli znovu potřebuje přijímat rozsáhlá opatření kvůli zhoršující se epidemiologické situaci. Bez nouzového stavu to pravděpodobně nepůjde. Aby byl postup v souladu s Ústavou, experti na ústavní právo doporučují neprodlužovat již jednou Sněmovnou odmítnutý a špatně odůvodněný nouzový stav, ale raději vyhlásit nový a ten řádně odůvodnit.

celý článek

Díky, pane profesore!

16. 02. 2021

Dnes nás opustil filosof a pedagog Jan Sokol, garant Sítě k ochraně demokracie. Bylo nám ctí demokracii chránit společně s ním.

Červená výzva: Vyhlášení nouzového stavu je v rozporu s ústavním pořádkem ČR

15. 02. 2021

Vláda nemá právo v rozporu s vůlí Poslanecké sněmovny vyhlásit nouzový stav. Opětovným vyhlášením obchází nesouhlas poslanců s prodloužením nouzového stavu a narušuje princip dělby moci. Iniciátor výzvy navrhuje ostatním členům Sítě, aby vyzvali vládu, poslance a senátory k nápravě protiprávního stavu. Zákonodárci by měli okamžitě učinit kroky k tomu, aby nezbytná protiepidemická opatření vlády byla v souladu s právem a ústavním pořádkem.

Experti na občanská práva: Soudy občany v době pandemie chrání dobře, zasahují ale se zpožděním

05. 02. 2021

S pokračováním epidemie covid-19 podle expertů pokračuje i bezprecedentní omezování lidských práv a svobod. To sice není doprovázeno tak zjevnými přešlapy jako na jaře minulého roku, ale rozhodně se ani nadále neděje zcela podle práva. Proto je dobrou zprávou, že soudy ve svých rozhodnutích převážně udržují vysoký standard ochrany lidských práv. Špatnou zprávou je, že se jim nedaří při ochraně práv postupovat včasně a držet krok s exekutivou. Negativně hodnotí experti i pokračující snahu o změny ve stavebním právu, které povedou ke snížení ochrany veřejných zájmů a omezení zapojení veřejnosti do povolování staveb. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu politických a občanských, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.

Experti: Krize odhalila problémy české státní správy a nedostatečnou digitalizaci

28. 01. 2021

Krize způsobená epidemií koronaviru odhalila dlouho bobtnající problémy české státní správy a zaostávající digitalizaci státu. Podle mezinárodního šetření byly dopady na fungování státní správy na regionální úrovni v ČR nejhorší. Digitalizaci v ČR stále táhnou zejména iniciativy mimo státní správu. Politici stále více tendují k zásahům do odborného výkonu státní správy, z níž odborníci kvapem odcházejí. Experti se shodují, že pomoci může jen jednotné, silné a nezávislé vedení státní správy, které dokáže být respektovaným a spolehlivým partnerem vlády. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu veřejné správy, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.

Experti Sítě k ochraně demokracie: První polovina roku byla velkou zkouškou pro českou demokracii

18. 12. 2020

Letošní rok je jeden z nejnáročnějších v české novodobé historii. Vláda byla na jaře kvůli ochraně zdraví přistoupit k nebývalému omezení svobody obyvatel. Experti několika pracovních skupin Sítě k ochraně demokracie poukazují na to, že řada kroků vlády byla nekoncepční nebo špatně komunikovaná. Většinu chyb lze chápat s ohledem na to, že stát i politická reprezentace stáli před zcela novou výzvou.

Vyřaďte z tendru o Dukovany uchazeče z nedemokratických zemí, vyzývají experti vládu

15. 12. 2020

Skupina bezpečnostních expertek a expertů Sítě k ochraně demokracie doporučuje vládě, aby z výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech předem vyřadila ruské a čínské zájemce. Ve společném stanovisku upozorňují na korupční rizika a varují před negativními dopady na demokracii. Apelují také na zajištění široké politické shody a poskytování informací členům Parlamentu.