<   Zpět na úvodní stranu

Aktuality

Česká demokracie 2023: Vláda s lidmi moc nemluví a nezapojuje je do rozhodování

03. 04. 2024

Jak se daří české demokracii? Není to tak zlé, jak by se mohlo zdát z médií a sociálních sítí. Napříč osmi klíčovými oblastmi vidíme konkrétní posuny k lepšímu. Vláda však své kroky občanům jen málokdy dostatečně vysvětluje, zapojení veřejnosti do rozhodování je spíše výjimkou. Přesto se stav demokracie nezhoršuje, Česko spíše přešlapuje na místě. Uvádí to nová Zpráva o stavu české demokracie, která shrnuje zjištění čtyř desítek expertek a expertů Sítě k ochraně demokracie.

Připojte se k prohlášení „Odmítáme účast ruských sportovců na Olympijských hrách v Paříži“

28. 02. 2023

Eliška Wagnerová, Petr Pithart, Magda Vášáryová, Václav Malý, Daniel Kroupa a další garanti a garantky Sítě k ochraně demokracie ve veřejném prohlášení odmítají účast ruských sportovců na Olympijských hrách v Paříži. Tento krok považují za důležité opatření na obranu mezinárodního uspořádání založeného na mírové spolupráci států a vládě práva. Upozorňují, že bez něj není možné naplňovat demokratické principy a ochranu lidských práv, které jsou zakotvené v Ústavě České republiky. Podle agentury Median je proti účasti Rusů na olympiádě většina obyvatel Česka. K prohlášení se svým podpisem připojují jednotlivci a organizace po celé republice.

Členové s experty a diskutovali výzvy české demokracie

07. 11. 2022

Jak se daří české demokracii? Tento název neslo historicky první setkání expertů a zástupců členských organizací Sítě k ochraně demokracie. Energie, potenciál, důvěra. Taková slova jsme mohli slyšet v hojném počtu a krásných prostorech blízko Pražskému hradu.

Síť na situaci na Ukrajině reaguje, jak umí: zapojuje experty a občanskou společnost

05. 04. 2022

Síť k ochraně demokracie se v souvislosti s děním na Ukrajině zapojuje způsobem, který je jí vlastní. Přinesla stanovisko bezpečnostních expertů a zorganizovala sběr expertních podnětů k opatřením z různých oblastí. Podněty předává dalším organizacím, které je v podobě konkrétních doporučení navrhují politikům. Pro kroky, které jsou potřebné, se Síti zároveň daří mobilizovat občanskou společnost. Na podnět svých členů formulovala prohlášení na podporu Ukrajině a proti paušálnímu odsuzování Rusů a Bělorusů, která ve společnosti i médiích našla velkou odezvu.

Odmítáme kolektivní vinu. Plošné odsuzování Rusů a Bělorusů Ukrajině nepomáhá. Podpořme je v odporu vůči Putinově agresi

04. 03. 2022

Spolu s vlnou solidarity s Ukrajinou se v posledních dnech častěji objevují projevy paušálního odsuzování občanů Ruska a Běloruska. Vystupování proti jednotlivcům čistě na základě jejich národnosti nelze považovat za projev solidarity Ukrajině. Vzhledem k závažnosti těchto okolností koordinátor Sítě k ochraně demokracie, Rekonstrukce státu, na podnět Sdružení pro integraci a migraci, vyzývá veřejnost k odmítání jakéhokoliv paušálního odsuzování občanů Ruska a Běloruska a zejména kroky, které by je vylučovaly z běžného života v České republice.

Česko musí zmrazit majetky ruských oligarchů a usnadnit přijetí uprchlíků z Ukrajiny, shodli se experti na debatě

04. 03. 2022

Ruská invaze na Ukrajinu staví českou vládu před nové výzvy. Kromě samotné podpory Ukrajiny a jejího boje proti ruské armádě hledá vláda cesty, jak se připravit na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Rekonstrukce státu spolu se Sítí k ochraně demokracie a dalšími partnery uspořádala expertní debatu, ze které vyplynula řada doporučení vládě ke konkrétním krokům a legislativním změnám.

Stojíme za Ukrajinou. Ke společné výzvě se připojují organizace a lidé z celého Česka

25. 02. 2022

Ukrajina se včera probudila do války. Rusko svojí agresí vůči Ukrajině podle bezpečnostních expertů porušilo všechny platné psané i nepsané mezinárodní normy použití síly i základní principy mezinárodního práva. Síť k ochraně demokracie připravila společného prohlášení pro všechny organizace, firmy a jednotlivce, kteří chtějí alespoň symbolicky vyjádřit Ukrajině svou podporu. K výzvě už se připojily desítky organizací a jednotlivců.

Díky, že podporujete spolupráci expertů a občanské společnosti na ochraně demokracie.