<   Aktuality

Síť na situaci na Ukrajině reaguje, jak umí: zapojuje experty a občanskou společnost

Sdílet:
05. 04. 2022

Síť k ochraně demokracie se v souvislosti s děním na Ukrajině zapojuje způsobem, který je jí vlastní. Přinesla stanovisko bezpečnostních expertů a zorganizovala sběr expertních podnětů k opatřením z různých oblastí. Podněty předává dalším organizacím, které je v podobě konkrétních doporučení navrhují politikům. Pro kroky, které jsou potřebné, se Síti zároveň daří mobilizovat občanskou společnost. Na podnět svých členů formulovala prohlášení na podporu Ukrajině a proti paušálnímu odsuzování Rusů a Bělorusů, která ve společnosti i médiích našla velkou odezvu.

Síť pomáhá formulovat expertní doporučení napříč tématy

V den invaze na Ukrajinu Síť k ochraně demokracie přinesla expertní stanovisko s konkrétními doporučeními bezpečnostních expertů. Ti ruskou agresi jednoznačně odsoudili jako porušení všech platných mezinárodních norem použití síly i základních principů mezinárodního práva.

V dalším kroku Síť zareagovala na zjevnou vůli politiků pomoci Ukrajině a připravit se na výzvy, které válka přinese Česku. Spojila experty z různých oblastí k diskuzi o potřebných opatřeních pro řešení aktuální situace i dlouhodobých výzev. Expertní debaty se zúčastnilo více než 20 expertů z různých pracovních skupin Fóra expertů Sítě, zástupci think-tanků, humanitárních organizací, lokálních spolků i soukromého sektoru či bývalí zpravodajci. 

Experti na setkání zformulovali množství opatření pro různé oblasti. Přes šedesát těchto doporučení, která bylo možné ihned komunikovat politikům ve formě konkrétních legislativních a exekutivních kroků, převzala Rekonstrukce státu a další zapojené organizace, které je, narozdíl od Sítě k ochraně demokracie, mohou dále prosazovat. Na základě těchto podnětů vydaly doporučení politikům z oblasti bezpečnostní a humanitární politiky, azylového práva a integrace lidí z Ukrajiny, sankcí či strategické komunikaci státu, dezinformací a vlivu Ruska v ČR. 

Rekonstrukce státu a další partnerské organizace podněty nadále vypořádávají a přijímají další se systémovým přesahem, při jejichž prosazení mohou být nápomocné. Zároveň se na základě podnětů formulovaných pod záštitou Sítě formuje také dlouhodobější spolupráce několika organizací v tématech sankcí a omezování vlivu Ruska v ČR a strategické komunikace státu. 

Veřejná prohlášení rezonují v občanské společnosti

Vedle nacházení opory v expertní shodě je pro každodenní fungování Sítě podstatný také úzký kontakt s občanskou společností a schopnost mobilizovat ji, když je to potřeba. Širokou odezvu mezi členy Sítě i v širší občanské společnosti měla dvě prohlášení, která jsme iniciovali na podnět našich členů. 

Na podnět členské organizace Frank Bold jsme den po invazi vyhlásili výzvu Stojíme za Ukrajinou. Jejím podpisem organizace i jednotlivci vyjádřili podporu demokracii a svobodě na Ukrajině a přihlásily se k zaslání finančního příspěvku poškozeným občanům. 

Týden nato Rekonstrukce státu v roli koordinátora Sítě na podnět Sdružení pro integraci a migraci, vydala prohlášení Odmítáme kolektivní vinu. Prohlášení upozorňuje na projevy paušálního odsuzování občanů Ruska a Běloruska. Podepsalo jej bezmála 70 organizací a přes 1000 jednotlivců a sdělení mělo velký ohlas na sociálních sítích, demonstracích na podporu Ukrajiny i v médiích (např. na iRozhlasu či v Deníku N).

 
Vendula Menšíková
koordinátorka iniciativy
Sdílet:

Díky, že podporujete spolupráci expertů a občanské společnosti na ochraně demokracie.