<   Zpět na úvodní stranu

Aktuality

Síť na situaci na Ukrajině reaguje, jak umí: zapojuje experty a občanskou společnost

05. 04. 2022

Síť k ochraně demokracie se v souvislosti s děním na Ukrajině zapojuje způsobem, který je jí vlastní. Přinesla stanovisko bezpečnostních expertů a zorganizovala sběr expertních podnětů k opatřením z různých oblastí. Podněty předává dalším organizacím, které je v podobě konkrétních doporučení navrhují politikům. Pro kroky, které jsou potřebné, se Síti zároveň daří mobilizovat občanskou společnost. Na podnět svých členů formulovala prohlášení na podporu Ukrajině a proti paušálnímu odsuzování Rusů a Bělorusů, která ve společnosti i médiích našla velkou odezvu.

Odmítáme kolektivní vinu. Plošné odsuzování Rusů a Bělorusů Ukrajině nepomáhá. Podpořme je v odporu vůči Putinově agresi

04. 03. 2022

Spolu s vlnou solidarity s Ukrajinou se v posledních dnech častěji objevují projevy paušálního odsuzování občanů Ruska a Běloruska. Vystupování proti jednotlivcům čistě na základě jejich národnosti nelze považovat za projev solidarity Ukrajině. Vzhledem k závažnosti těchto okolností koordinátor Sítě k ochraně demokracie, Rekonstrukce státu, na podnět Sdružení pro integraci a migraci, vyzývá veřejnost k odmítání jakéhokoliv paušálního odsuzování občanů Ruska a Běloruska a zejména kroky, které by je vylučovaly z běžného života v České republice.

Česko musí zmrazit majetky ruských oligarchů a usnadnit přijetí uprchlíků z Ukrajiny, shodli se experti na debatě

04. 03. 2022

Ruská invaze na Ukrajinu staví českou vládu před nové výzvy. Kromě samotné podpory Ukrajiny a jejího boje proti ruské armádě hledá vláda cesty, jak se připravit na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Rekonstrukce státu spolu se Sítí k ochraně demokracie a dalšími partnery uspořádala expertní debatu, ze které vyplynula řada doporučení vládě ke konkrétním krokům a legislativním změnám.

Stojíme za Ukrajinou. Ke společné výzvě se připojují organizace a lidé z celého Česka

25. 02. 2022

Ukrajina se včera probudila do války. Rusko svojí agresí vůči Ukrajině podle bezpečnostních expertů porušilo všechny platné psané i nepsané mezinárodní normy použití síly i základní principy mezinárodního práva. Síť k ochraně demokracie připravila společného prohlášení pro všechny organizace, firmy a jednotlivce, kteří chtějí alespoň symbolicky vyjádřit Ukrajině svou podporu. K výzvě už se připojily desítky organizací a jednotlivců.

Stanovisko expertů Sítě k ruské agresi na Ukrajině

24. 02. 2022

Rusko svojí agresí vůči Ukrajině porušilo všechny platné psané i nepsané mezinárodní normy použití síly i základní principy mezinárodního práva i evropské bezpečnostní architektury. Porušilo principy rovnosti států, zdržení se hrozby, použití síly, nedotknutelnosti státních hranic nebo mírového řešení sporů. Agrese by měla být odsouzena všemi, a to nejen demokratickými státy, které mají zájem na existenci mezinárodní společnosti, kde platí základní pravidla upravující vztahy mezi členy.

Díky, že podporujete spolupráci expertů a občanské společnosti na ochraně demokracie.