<   Zpět na úvodní stranu

Aktuality

Experti na ústavní systém: Postup prezidenta po volbách byl nepředvídatelný, ale nakonec správný

09. 02. 2022

Hlavní událostí uplynulého půlroku byly volby do Poslanecké sněmovny. Proces voleb a předání moci je základem demokracie a experti oceňují, že ve výsledku zafungoval. Prezident jmenoval novou vládu a nedošlo ke zpochybnění výsledků voleb. Úspěšný konec ale neznamená, že hladký byl i průběh. Svolání nové Poslanecké sněmovny trvalo zbytečně dlouho, zvlášť vzhledem ke kontextu pandemie. Rekordní množství propadlých hlasů ve volbách může poškozovat společenskou soudržnost.

Experti na ústavní systém: Ministerstvo vědělo, že opatření, která vydává, jsou nezákonná

03. 12. 2021

Nejzásadnější ústavní události v první polovině roku 2021 souvisí s opatřeními ke zmírnění epidemie COVID-19. Vážným problémem je vyhlášení obsahově totožného nouzového stavu po neschválení jeho prodloužení Poslaneckou sněmovnou. Principy právního státu narušuje vydávání opatření, jejichž nezákonnost je představitelům veřejné moci, kteří je vydávají, předem zřejmá, což dosvědčují vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví. Varovným signálem je rezignace bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v reakci na údajný dlouhodobý tlak ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Kriticky lze dále hodnotit pokračující omezování participačních práv a akceptaci těchto omezení Ústavním soudem.

Experti na ústavní systém upozorňují na malou předvídatelnost a transparentnost kroků v době pandemie

08. 04. 2021

Ve druhé polovině roku byly pro fungování ústavního systému klíčové otázky voleb a pandemie. Prezident se brzkým vyhlášením sněmovních voleb odchýlil od dosavadní praxe, čímž došlo k předčasnému začátku období předvolební kampaně. Velkým tématem je také zrušení části volebního zákona, ke kterému došlo těsně po konci sledovaného období. V tomto ohledu se experti staví zvlášť kriticky k výrokům představitelů výkonné moci, kteří podkopávají autoritu Ústavního soudu. Vzhledem k pandemii členové Pracovní skupiny upozorňují na závislost vládních opatření na nouzovém stavu a na nedodržování zásadních principů právního státu jako předvídatelnost, jasnost a transparentnost. Experti apelují na přijetí dlouhodobějšího právního rámce pro opatření šetřícího základní práva občanů. Přijatá opatření jsou navíc nedostatečně přezkoumávána soudy. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu ústavního systému, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.

Experti Sítě k ochraně demokracie kritizují pozměňovací návrh k novele volebního zákona z pera Marka Bendy

17. 03. 2021

Na ústavně právním výboru Poslanecké sněmovny byl dnes hlasy ANO, ODS a SPD schválen pozměňovací návrh k novele volebního zákona, který připravil poslanec Marek Benda. Podle tohoto návrhu by se hlasy ve druhém skrutiniu dělily podle rozhodnutí stranických orgánů, nikoliv podle reálného pořadí kandidátů na kandidátních listinách. Podle expertů na ústavu a volební systémy ale tento návrh není v souladu s ústavním pořádkem a principem přímé volby.

Experti Sítě k ochraně demokracie doporučují vyhlásit nový nouzový stav a důkladně ho odůvodnit

25. 02. 2021

Minulý týden experti Sítě k ochraně demokracie upozornili na protiústavnost postupu vyhlášení nouzového stavu na žádost hejtmanů, jeden z členů Sítě kvůli tomu inicioval i červenou výzvu. Vláda v tuto chvíli znovu potřebuje přijímat rozsáhlá opatření kvůli zhoršující se epidemiologické situaci. Bez nouzového stavu to pravděpodobně nepůjde. Aby byl postup v souladu s Ústavou, experti na ústavní právo doporučují neprodlužovat již jednou Sněmovnou odmítnutý a špatně odůvodněný nouzový stav, ale raději vyhlásit nový a ten řádně odůvodnit.

Díky, že podporujete spolupráci expertů a občanské společnosti na ochraně demokracie.