<   Aktuality

Demokracie v posledním roce prošla zkouškou, hrozby ale ustála. Přinášíme souhrnnou zprávu expertů Sítě k ochraně demokracie

Sdílet:
19. 05. 2021

Loňský rok patřil k těm nejnáročnějším rokům v naší novodobé historii. Čelili jsme pandemii a pro ochranu životů jsme si museli omezit práva a svobody v rozsahu, který bychom si dříve možná ani neuměli představit. Demokracie ale výraznější rány neutrpěla, dílčím hrozbám čelila statečně. Podrobnosti o stavu naší demokracie si přečtěte v souhrnné zprávě expertních skupin Sítě k ochraně demokracie.

Pandemická opatření měla vliv na běžný život lidí, ale i na fungování státní správy. Podle expertů Sítě k ochraně demokracie se během covidu naplno ukázalo, jak málo jsou některé oblasti digitalizované. Nedostatečná digitalizace tak zpomalila fungování veřejné správy i justice. Soudy ale i přesto podle expertů na justici během pandemie fungovaly dobře, sehrály navíc významnou roli v přezkumech a zpětném hodnocení některých vládních opatření. 

Dramatický vývoj mělo v uplynulém období jednání okolo tendru na dostavbu Dukovan. Experti bezpečnostní skupiny Sítě k ochraně demokracie několikrát varovali před zapojením zemí z nedemokratických režimů, účast Rosatomu by podle nich zvýšila potenciál pro vydíratelnost Česka a přinesla by i závažná korupční rizika. Rosatom byl z tendru nakonec vyřazen až v souvislosti s aktuální kauzou Vrbětice. V oblasti bezpečnosti ale stále pokračuje problematický svár mezi prezidentem a bezpečnostními službami, kdy prezident zpochybňuje práci i zjištění BIS a odmítá jmenovat jejího ředitele Michala Koudelku generálem.

Mediální skupina expertů Sítě k ochraně demokracie se znepokojením sleduje vývoj v Radě ČT i Radě ČTK. Klíčovou událostí podzimu bylo odvolání dozorčí komise Rady ČT, jehož legalita je dodnes sporná. Experti upozorňují na netransparentnost jednání členů Rady, jejich mocenskou aroganci a nízké kompetence.

Podrobné závěry o stavu naší demokracie v dalších oblastech si přečtěte zde:

 
Eva Hromádková
komunikace Sítě
Sdílet:

Díky, že podporujete spolupráci expertů a občanské společnosti na ochraně demokracie.