<   Aktuality

Díky, pane profesore!

Sdílet:
16. 02. 2021

Dnes nás opustil filosof a pedagog Jan Sokol, garant Sítě k ochraně demokracie. Bylo nám ctí demokracii chránit společně s ním.

Pan profesor Sokol byl jedním ze signatářů Charty 77 a velký zastánce demokratických principů. Stál u zrodu Sítě k ochraně demokracie a poskytl nám cenné rady a zpětnou vazbu. V rozhovoru pro Rekonstrukci státu velmi dobře popsal důležitost společenské soudržnosti a občanské participace, které jsou tím, na čem Síť staví. 

"Já to vidím tak, že občané mají hlídat mechanismus fungování demokratického státu. A to je něco, co je nadřazené stranické politice, která je samozřejmě nezbytná. Je to tak, že tohle politické strany dost dobře hlídat nemůžou, protože v polarizovaném politickém prostředí, když jedna strana řekne ano, tak ta druhá samozřejmě řekne ne. Občas se tedy shodnou, ale pořád máme tendenci kopírovat ten trochu nepochopený americký model, totiž checks and balances (brzdy a protiváhy). To je důležité, ale není to všechno. Aby mohly fungovat brzdy a protiváhy, musí být společnost soudržná. Musí se vědět, že něco máme společného. A ne že: my vás zničíme anebo vy zničíte nás."

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Sdílet:

Díky, že podporujete spolupráci expertů a občanské společnosti na ochraně demokracie.