<   Aktuality

Děkujeme, pane Jařabe

Sdílet:
04. 05. 2023

S lítostí jsme přijali zprávu, že nás opustil Josef Jařab, významná osobnost v oblasti ochrany demokracie, bývalý rektor Univerzity Palackého, český literární historik, překladatel, bývalý senátor a také garant Sítě k ochraně demokracie.

Josef Jařab byl vášnivým zastáncem demokracie a silným hlasem v boji za lidská práva. Svou angažovaností v Síti k ochraně demokracie se Josef Jařab stal jednou z klíčových postav, jeho vize a zkušenosti přinesly významný přínos. 

Josef Jařab se narodil 26. července 1937 v Kravařích na Hlučínsku do malorolnické rodiny. Vystudoval gymnázium v Hlučíně a následně anglistiku a rusistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. V letech 1964 až 1968 ještě absolvoval doktorské studium na filozofické škole v Prešově, kde také přednášel. Působil na ostravské jazykové škole a Vysoké škole báňské, jako lektor češtiny na Univerzitě 17. listopadu a od roku 1972 na Univerzitě Palackého v Olomouci. 

Za celou dobu svého působení na univerzitách nevstoupil do komunistické strany a na rozdíl od kolegů se nestal ani členem Svazu československo-sovětského přátelství. Scházel se také s disidenty a k jeho nejlepším přátelům patřil Milan Hořínek, signatář Charty 77. S Jaroslavem Kořánem také připravili knihu Dítě na skleníku o tehdejší americké poezii, ale policie ji zabavila ještě v tiskárně. Kvůli těmto aktivitám byl Josef Jařab několikrát předvolán k výslechu na StB. V roce 1989 se stal jednou z vůdčích postav sametové revoluce a zakládajících členů Občanského fóra v Olomouci. 

Dne 19. ledna 1990 byl zvolen rektorem Univerzity Palackého, jímž zůstal do roku 1997. Následující dva roky byl rektorem soukromé Středoevropské univerzity v Budapešti. V letech 1996 až 1998 byl senátorem za obvod v Olomouci a v letech 2000 až 2006 za Opavu. Od března 2008 do března 2009 byl členem Rady České televize. 

Na památku Josefa Jařaba slibujeme, že budeme pokračovat v jeho díle a nevzdáme boj za demokracii, svobodu a spravedlnost.

Zdroj: Paměť národa 

Sdílet:

Díky, že podporujete spolupráci expertů a občanské společnosti na ochraně demokracie.